Wciąż pracują nad algorytmami, które mają sterować systemem i póki ich nie udoskonalą, nie chcą powiększać swojego obszaru badawczego do poziomu pasieki. W praktyce projekt opiera się na kamerze zamontowanej przed wlotem do ula, która przy użyciu zaprogramowanego przez studentów modelu detekcji obrazu rozpoznaje czy na pszczołach znajdują się pasożyty. Jeśli zostanie przekroczony odpowiedni współczynnik zarażenia to taka informacja zostaje wysłana do przygotowanej aplikacji. Tu kończy się etap pierwszy projektu. W dalszej części Hubert Orlicki oraz Bartłomiej Szostak chcą dodać autonomiczne urządzenie, które za pomocą mieszanek ziół będzie w stanie zlikwidować pasożyty znajdujące się w ulu. Ponadto chcą przekazać do użytku pszczelarzom aplikację, która będzie zbierała najważniejsze dane z ula oraz jego bezpośredniego otoczenia.
IoT i sztuczna inteligencja zoptymalizują procesy logistyczne. Projekt z udziałem PK
Była laureatką Bernard Lewis Fellowship 2012 oraz dwukrotną laureatką programu LIDER PK. Wypromowała jednego doktora oraz jednego doktora jako promotor pomocniczy. Obecnie jest promotorem dwóch doktoratów realizowanych w Szkole Doktorskiej PK oraz jednego w PhD School in Information Technologies for Engineering w Università degli Studi del Sannio w Benevento we Włoszech. Wypromowała też 32 magistrów i 23 inżynierów (z tego 39 dyplomów zostało obronionych na PK). – Rzetelne, obiektywne i kompleksowe dane są podstawą przy podejmowaniu strategicznych decyzji zarówno w procesie inwestycyjnym, jak i w bieżącym zarządzaniu transportem.
Małopolska Regionalna Grupa ds. Rozwoju Technologii Wodorowych obradowała na Politechnice Krakowskiej
Koncert z cyklu „Wirtuozi w Politechnice” w wykonaniu Kwartetu Dafô upamiętniał też 90. Rocznicę urodzin prof. Krzysztofa Pendereckiego, wybitnego polskiego kompozytora. Gościem honorowym był także prof. Paweł Łukaszewski, wybitny kompozytor współczesnej muzyki sakralnej, prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas politechnicznego koncertu odbyło się pierwsze publiczne wykonanie jego „IV Kwartetu smyczkowego”.
Przy tak niskich zasobach, w trakcie suszy wskaźnik ten obniża się do wartości poniżej 1000 m3, co jest już sytuacją dramatyczną, w szczególności dla sektora produkcji żywności. Poważnym problemem jest też bardzo niska retencja. W naszym kraju łączna objętość wody zmagazynowanej w zbiornikach retencyjnych stanowi tylko 6% objętości średniego rocznego odpływu rzek. W tych warunkach musimy liczyć się z zagrożeniem braku wody w naszych domach.
Wspólne projekty i nagrodzone publikacje – rozwija się współpraca PK z krakowskim MPO
Inspiracją były dziecięce marzeniami o zajęciach baletowych i moja, trwającą do dziś, fascynacja tym stylem tańca – mówi Zuzanna Gwiazdonik. – Zaczęłam szukać w Internecie czy takie rozwiązanie jak proteza dla baletnicy już ktoś opracował. Znalazłam nieliczne przypadki prób stworzenia takiej protezy kończyny dolnej, ale wszystkie te rozwiązania służyły tancerce bardziej jako podpora, nie miały możliwości zgięcia stopy protezowej. Środowa gala Kultury Bezpieczeństwa Urzędu Transportu Kolejowego to nie jedyne gdańskie wydarzenie z udziałem przedstawicieli Politechniki Krakowskiej.
- Jednostkom samorządów (miast, gmin, powiatów, województw) do tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego i formułowania innych uwarunkowań formalno-przestrzennych dla rozwoju obszarów zurbanizowanych.
- Zwykle procesy te postrzega się jako mało atrakcyjne, brudne i wyrzuca z przestrzeni publicznej.
- Był także nawiązaniem do majowej rocznicy jego wizyty na PK i koncertu z 2013 r.
- Z ubiegłorocznej bazy ofert Biura Karier.
Wkrótce finał IX edycji konkursu „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz”
Uczelnię wyróżniono za projekt przystosowania silnika spalinowego do zasilania wodorem. Autorami innowacyjnego rozwiązania są naukowcy z Katedry Pojazdów Samochodowych Wydziału Mechanicznego Politechniki pod kierunkiem prof. Marka Brzeżańskiego. Dwóch zwycięzców plinko casino online zostało wybranych również w kategorii StRuNa-Science 2024. Joanny Ortyl, prof. PK, nagrodzone za realizację projektu „Otrzymywanie i badania aplikacyjne nowych wielofunkcyjnych kompleksów irydu(III) opartych o ligandy stanowiące sensory fluorescencyjne jako innowacyjne rozwiązanie do zastosowań teranostycznych”. Nowe kasyna online często wprowadzają również nowe metody płatności.
Naukowcy z PK – mgr inż. Wiktoria Tomal i dr inż. Krzysztof Adam Ostrowski – otrzymali stypendium START 2022
Politechnika Krakowska – ze swoimi nowoczesnymi laboratoriami i wysokiej klasy specjalistami – będzie dla Zarządu Dróg Miasta Krakowa cennym wsparciem w tym procesie – mówi rektor PK prof. Andrzej Szarata. – Kraków jest z oczywistych względów naturalnym środowiskiem dla aktywności badawczej i edukacyjnej pracowników i studentów Politechniki Krakowskiej. Trzymamy na bieżąco rękę na pulsie miasta. Znamy dobrze jego infrastrukturę, codzienne wyzwania związane z zarządzaniem nią, plany rozwoju, często sięgamy do tematów miejskich podczas kształcenia naszych studentów. Po studiach mogą być oni zainteresowani pracą w jednostkach miejskich, dlatego cieszymy się, że na współpracy – organizacji stażów, praktyk wizyt studyjnych – skorzystają też nasi studenci. Nasza współpraca edukacyjna i badawcza związana z dbałością o infrastrukturę Krakowa przyniesie z pewnością dobre owoce także dla mieszkańców miasta – ich bezpieczeństwa i wygody.